Дудецький В.М., викладач дисципліни «Захист Вітчизни», начальник регіонального відділення українського козацтва при ПКТ, полковник українського козацтва.
Чи були ви в ці дні на острові Хортиця? Якщо ні, то повірте, багато втратили! Бо V Всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці», що проходив 10 – 14 жовтня поточного року – всім святам свято.
12 жовтня я мав нагоду з студентами відвідати святу землю для кожного українця, густо политій кров’ю наших пращурів, духовному центрі Українського козацтва – острів Хортиця, що омивається водами Славути - Дніпра. Мимоволі на пам'ять приходять слова Етель Войнич: «Снимите обувь свою, ибо место на котором Вы стоите – священно!»
Як і в сиву давнину, навколо острова височать гранітні скелі (острів Дубовий та інші пороги), боронячи славну козацьку Січ.
Знайомство розпочалося з відвідування Музею становлення та розвитку українського козацтва, де кожен експонат безцінний, але найбільше враження залишилося від відвідувань трьох діорам із життя запорозького козацтва.
В цей день в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ» яблуку ніде було впасти. Дотримуючись дороговказів «Дорога на Січ» прийшли тисячі людей. Лише встигай спостерігати і захоплюватися. Ось у ворота передмістя заходять дві подруги в українському вбранні – одна котить візок із немовлям (до речі, молоді і дітей на святі безліч – цілими колективами).
Тут черга до «Запорозького самовара» - тут і чай, і бублики, і козацький куліш, і ще безліч різної смакоти. Ось чоловік років сорока, говорить по «мобілці»: «Давай швидше на Хортицю!». Там - бажаючих запрошують вистрілити в мішень з лука або кинути в колоду списа. А кругом козаки, від джур – юних козачат до сивоголових полковників. Співають бандуристи козацьких пісень. Дійсно, Хортиця єднає всю Україну.
Вся Запорозька область, делегації всіх регіонів України і навіть іноземні гості, завітали на Хортицьке свято. Групу Полтавських козаків з Великої Багачки, їх видно ще здалеку по оригінальному, ошатному вбранні, очолює Іван Шарий.
А на площі, навколо церкви Покрови Пресвятої Богородиці, вже вирує яскраве свято - від сцен козацьких бойових мистецтв до різного роду розваг для дітей та дорослих (малювання, аплікація, виготовлення поробок, написання листів в зону АТО; аква-грим із малювання патріотичних символів, робота костюмера (автентичне українське вбрання) та інше).
Театралізоване дійство «Козацька слава невмируща!» і концерт за участю професійних та аматорських колективів – дійсно створює атмосферу величності дійства, - стільки людей було в національних строях (не лише артистів, а й звичайних громадян). Ще раз переконуємося – українське вбрання робить усіх жінок красунями, чоловіки ж у ньому виглядають утричі мужнішими.
Під час святкового концерту «І оживе слава України» звітували ансамблі: «Пернач», «Запорозькі козаки», «Одна родина», «Бунчук», «Чайка», а ще багато інших творчих колективі, практично з усіх областей нашої багатогранної Батьківщини.
Згідно програми фестивалю також відбулися виставка ікон «Пресвята Покрова», автопробіг з національною символікою за маршрутом «Запоріжжя – Чонгар», всеукраїнські козацькі ігри, виставка театру ляльок «Козацька сила», театралізоване дійство за мотивами опери С. Гулака - Артемівського «Запорожець за Дунаєм» та інші заходи.
Пізно ввечері, дещо стомлені але щасливі, незалежно від віку, статі та професії, залишали Хортицю люди, які з’їхалися з різних місць, це унікальне, сакральне місце. Кожен присутній отримав піднесений патріотичний дух, оптимізм і віру в необхідність продовження традицій запорозького козацтва та щасливе майбутнє України.
|